Fundacja "Bliżej Gwiazd"                                                             

MUSIC / VOCAL / SHOWS / DISABLED / STARS

II edycja 2009 r. Teatr im C. K. Norwida

Zagrały gwiazdy na gwiazdkę

Integracja młodzieży niepełnosprawnej z ich zdrowymi rówieśnikami to główny cel jaki przyświecał dzisiejszemu koncertowi „Gwiazda na gwiazdkę” zorganizowanemu w Teatrze K.C. Norwida w Jeleniej Górze. Występ Łukasza Zagrobelnego natomiast zakończył śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu młodych artystów.

- Prawie pół roku przygotowywałyśmy się do występu Marlenki. Wszystko z powodu tak trudnego repertuaru. Piosenka „Feliz Navidad” jest wykonywana w języku hiszpańskim oraz angielskim, nauka tekstu była więc naprawdę czasochłonna – mówi Urszula Zagajewska, muzykoterapeuta z Zespołu Szkół Specjalnych z Wałbrzycha, która akompaniowała na skrzypcach Marlenie Macielewicz.

Takich osób jak Marlena było więcej. Na scenie wystąpiła młodzież z kilku masowych szkół naszego miasta i kilku placówek specjalnych, a także najmłodsi kuracjusze przebywający w szpitalu sanatoryjnym „Małgosia” w Cieplicach. Przyjechali nie tylko z okolic, ale również odległych zakątków kraju, takich jak na przykład Bydgoszcz, Gdańsk, Wrocław, Swarzędz oraz Tarnów. 

Po raz drugi w tym roku wystąpiła również Kinga Witkowska, zwyciężczyni wielu konkursów. Tym razem, podobnie jak przed rokiem zaśpiewała kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

Aplauz publiczności wzbudził także występ Integracyjnej Grupy Artystycznej Pentatonika działającej na co dzień przy jeleniogórskim DODNie, która na swój repertuar wybrała „Gdy śliczna panna” oraz „Dzisiaj w Betlejem”. Zadowolenie widzów podzielili również wykonawcy koncertu. Żadne z nich nie kryło szczerej i nieokiełznanej radości z bycia na scenie.

Atmosferę nadchodzących świąt skutecznie przybliżył również chór Zespołu Szkół w Jeżowie Sudeckim oraz solowe występy kilku regionalnych oraz przyjezdnych młodych wykonawców. Jedną z nich była Dorota Radoń z Podkarpacia.

- Przebywanie z rówieśnikami, którzy podobnie jak ja lubią śpiew, sprawia mi ogromną radość – tłumaczyła Dorota Radoń.

Każdy z wykonawców otrzymał skromny upominek od jednej z wpływowych osób w mieście. Nagrodzony za wykonanie piosenki „Kundel rudy” Patryk Ulanowski z SP8 w Jeleniej Górze, nie krył swojej radości. Podarowany mu przez samego prezydenta Marka Obrębalskiego pierwszy w życiu aparat cyfrowy całował i ściskał co sił.

Koncert zakończył występ Łukasza Zagrobelnego, który w swoim kilkunastominutowym wyjściu zaśpiewał najbardziej popularne piosenki ze swojego repertuaru i tym samym wzbudził nieoczekiwany entuzjazm ze strony żeńskiej części publiczności.

- Nigdy nie odmawiam przyjazdu na tego typu imprezy, uważam to za obowiązek każdego artysty. Widzę jak swoim koncertem sprawiam innym radość i to daje mi satysfakcję. Przy okazji takich spotkań mogę dostrzec to ogromne poświęcenie rodziców i ich zadowolenie z występujących na scenie niepełnosprawnych dzieci – mówi Łukasz Zagrobelny.

Spotkaniu towarzyszył kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez wybrane szkoły z regionu, dzieła uczniów tych placówek.

Na koniec wszyscy uczestnicy wspólnie z gwiazdą, Łukaszem Zagrobelnym zaśpiewali pożegnalną kolędę. 
Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Paweł Kaczmarowski, nauczyciel muzyki w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Specjalnego w szpitalu Uzdrowiska Cieplice. To dzięki niemu marzenia wielu dzieci mogły się dziś spełnić.

Mecenat nad imprezą objął obecny na koncercie wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak, prezydent Marek Obrębalski natomiast sprawował patronat honorowy.